مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

وظایف مشاور حقوقی چیست؟

0

مشاور حقوقی با دانشی که به قوانین و اصول حقوقی دارد می تواند کمک شایانی به سازمان ها، ادارات و شرکت های خصوصی داشته باشد در ادامه برای وظایف مشاور حقوقی با وکیل حقوقی همراه شوید .

در دنیای کنونی، با پیشرفت‌ها و توسعه کشورها پیچیدگی قوانین و مقررات، نیاز به حضور مشاور حقوقی در امور مختلف فردی و سازمانی به وضوح قابل رویت است. همچنین امروزه افراد جهت دفاع از حق خود یا پیگیری مطالبات قانونی خود از افراد، شرکت‌ها و یا سازمان‌های دولتی و غیره، نیازمند دریافت مشاوره از کارشناسان و مشاوران حقوقی می‌باشند و گاه مشاهده می‌شود که بدون کمک گرفتن از آنها گاهی اوقات رسیدن به نتیجه موردنظر غیر ممکن به نظر می‌رسد.

با توجه به موارد مذکور می‌توان پیش‌بینی نمود که استخدام مشاورین حقوقی در سال‌های آینده افزایش چشمگیری داشته باشد. ما در ادامه این مطلب مهم‌ترین ویژگی‌ها و وظایف مشاور حقوقی که در این حرفه دارد را نام می‌بریم.

 

مهارت و دانش مورد نیاز جهت شغل مشاور حقوقی عبارت است از:

آشنایی و تسلط کامل در قوانین و امور حقوقی، توانایی تصمیم‌گیری سریع و صحیح، قدرت تحلیل بالا، صداقت، امانت داری، رعایت عدل و انصاف، مهارت سخنوری و نگارش و توانایی متقاعد کردن دیگران، آشنایی نسبی با سایر مسایل سازمانی از جمله امور استخدامی، مالی و …

همچنین جهت ورود به عرصه مشاور حقوقی تحصیلاتی خاص نیاز است که تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مشاور حقوقی عبارت است از:

کارشناس یا مشاور حقوقی معمولا فارغ التحصیلان و یا قضات بازنشسته و وکلایی هستند که به صورت تخصصی به اشخاص حقیقی و حقوقی، مشاوره حقوقی می‌دهند.

چرا با تنظیم قرارداد مشاوره حقوقی با خیال راحت و بی‌دغدغه ، تنها به فکر رشد و پیشرفت کسب‌وکارتان نباشید؟ همین الان برای دریافت قرارداد مشاور حقوقی اقدام کنید.

بنابراین افراد زیر می‌توانند به عنوان کارشناس یا مشاور حقوقی مشغول به کار شوند .

فارغ التحصیلان کارشناسی از رشته‌های حقوق، الهیات و معارف اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی، الهیات و معارف اسلامی – فقه و حقوق اسلامی، حقوق خصوصی، حقوق سردفتری، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق بین الملل، حقوق حمل و نقل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، حقوق عمومی، حقوق نفت و گاز، حقوق بشر، حقوق مالکیت فکری، حقوق اقتصادی، حقوق دادرسی اداری، حقوق هنری و ادبی، حقوق محیط زیست، حقوق تجارت بین الملل، حقوق خانواده، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، حقوق شرکت‌های تجاری، حقوق ارتباطات.

 

وظایف مشاور حقوقی عبارت است از:

در ابتدا می‌بایست بیان داشت که از جمله مهم‌ترین وظابف مشاور حقوقی ، وظایف خاصی از جمله مشاوره در زمینه قراردادها می‌باشد. در خصوص قراردادهایی که شرکت محل فعالیت مشاور حقوقی، یکی از طرفین آن است، مشاور حقوقی بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و نکات مهم را بیان دارد. گاه مشاور حقوقی وظیفه‌ تهیه‌ پیش‌نویس‌های قراردادی را بر عهده دارد و گاه دیده می‌شود که در برخی شرکت‌ها، قراردادها صرفا با امضای مشاور حقوقی به توافق نهایی می‌رسد.

اگر هدف شما هم از تنظیم یک قرارداد مشاور حقوقی، داشتن یک راهنمای کاربلد در مسیر کسب‌وکارتان است همین الآن نمونه قرارداد مشاور حقوقی را دریافت کنید.

از دیگر وظایف مشاوران حقوقی می‌توان به مشاوره در دعاوی اشاره نمود. بدین شرح که اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی در مدت حیات خود، خود بعضا درگیر دعاوی گوناگونی شوند که در این دعاوی یا نقش خواهان (طرح‌کننده‌ دعوا) را دارند یا نقش خوانده (کسی که دعوایی علیه او طرح شده است) و اشخاص در اینگونه موارد به جای عقد قرارداد با وکیل دادگستری از مشاورین حقوقی خود بهره می‌برند تا لوایح موردنیاز را تهیه نمایند.

با خرید نمونه قرارداد مشاور حقوقی و راهنمای کامل آن از یک مشاوره حرفه‌ای و بی‌دردسر بهره‌مند شوید.

مشاور حقوقی با نماینده حقوقی متفاوت است چرا که نماینده‌ حقوقی در شرکت یا سازمانی دولتی استخدام شده و بیش از دو سال برای آن سازمان کار باید کرده باشد. در این صورت بدون داشتن پروانه‌ وکالت نیز می‌تواند به‌عنوان نماینده‌ حقوقی در دعاوی آن شرکت یا سازمان حاضر شود و تا حدی نقش وکیل را ایفا کند.

نماینده‌ حقوقی می‌بایست که واجد شرایطی باشد که برای مشاور حقوقی ضروری نبوده و همچنین تفاوت مهم دیگر میان این دو شخص در آن است که: مشاور حقوقی در صورت داشتن پروانه می‌تواند به‌عنوان وکیل اشخاص در دعاوی حضور داشته باشد؛ درحالی‌که نماینده‌ حقوقی نیازی به پروانه ندارد و تنها با ارائه‌ معرفی‌نامه‌ای از شرکت یا سازمان مربوط می‌تواند در دادگاه شرکت کند.

از مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که باید در مسیر رشد و توسعه کسب و کارتان انجام دهید این است که یک مشاور حقوقی را در تیم خود داشته باشید برای رسیدن به این هدف بهتر است نمونه قرارداد مشاور حقوقی را همین الان دریافت کنید.

آخرین وظیفه‌ای که برای مشاور حقوقی متصور است عبارت است از انجام امور پژوهشی که از جمله وظایف مشاور حقوقی بوده و وی شخصا باید آن را انجام دهد. این امور برای راهبری شرکت مربوط یا حل مشکلات آن انجام می‌شود. برای این کار، مشاور حقوقی ابتدا به مطالعات حقوقی در رابطه با موضوع مورد پژوهش می‌پردازد و سپس گزارش یا پیشنهادهایی در آن خصوص ارائه می‌کند. گاهی پژوهش‌های انجام‌شده خصوصا در ارگان‌های دولتی می‌تواند با طی تشریفات لازم منجر به پیشنهاد لایحه‌‌ قانونی جدید یا تغییر و تفسیر قوانین موجود شود.

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد مشاوره کامل دارید که تمامی بندهای لازم را داشته باشد می‌توانید نمونه قرارداد مشاور حقوقی را دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید.

 

تفاوت وکیل با مشاور حقوقی

وکیل طی عقد وکالت از طرف سایر افراد برای انجام دادن برخی یا تمام کارهای آن فرد انتخاب می شود. میزان این مسئولیت توسط فرد مشخص می گردد. یک موکل می تواند حقیقی یا حقوقی باشد. بنابراین در طی عقد وکالت، یک نفر را به عنوان نایب برای انجام امور مورد نظر خود انتخاب می کنیم.

وکیل پایه یک تمامی امور مورد نظر را می تواند انجام می دهد و در تمامی دعاوی کیفری و حقوقی امکان برعهده گرفتن مسئولیت وکالت را داراست. در مقابل فردی که به عنوان وکیل از کانون وکلای دادگستری مدرک پروانه خود را دریافت می کند، به عنوان وکیل پایه ۲ محسوب می شود. این فرد می بایست به مدت دو سال زیر نظر یک وکیل ، فعالیت داشته و به اصطلاح کارآموزی انجام دهد تا بتواند پروانه وکالت خود را به پایه یک ارتقاء دهد.

همان طور که از نام یک مشاور حقوقی مشخص است، این فرد وظیفه ارائه مشاوره در بسیاری از کارهای حقوقی را بر عهده دارد. برای این منظور بعد از ارائه راهکارها به انجام امور مربوطه و مورد نیاز با توجه به صلاح دید کارفرما می پردازد.

در یک جلسه دادرسی یک وکیل می تواند از طرف موکل خود حضور داشته و وظیفه مذاکره را به جای او شخصا بر عهده بگیرد. از طرفی یک مشاور می تواند به عنوان یک نماینده در دادرسی ها حضور پیدا کند. قبل از شروع جلسه مدارک مورد نیاز را از مشتری خود دریافت کند، پرونده تشکیل دهد، در مواردی که نیاز است، فقط می تواند این مدارک و استدلال ها را به دادگاه ارائه دهد.

یکی از وظایف اصلی مشاوران حقوقی ارائه راهنمایی ها و مشاوره های حقوقی است. این راهنمایی ها هم می تواند به فرد و هم به یک سازمان و شرکت ارائه گردد. این راهنمایی ها و مشاوره ها می تواند در تمامی زمینه های تجاری و قرارداد ها و مذاکرات مرتبط با آن ها باشد. در این صورت افراد با آگاهی از جنبه های قانونی و حقوقی کار و فعالیت تجاری خود تصمیمات درست را اتخاذ می کنند. وکیل معمولا در مواردی به فرد مشاوره می دهد که جرم یا مشکلی ایجاد شده و برای بررسی جنبه های حقوقی و یا کیفری آن ها نیازمند راهنمایی هستیم. اما از طرفی این موارد به حدی گسترده است و از ظرایف قانونی برخوردار است که باید انجام این امور را نیز به خود او واگذار کنیم.

انجام تحقیقات مختلف هم وظیفه وکیل و هم در برخی موارد از وظایف یک مشاور است. یک مشاور در برخی از موارد می تواند بر مبنای درخواست مشتری خود به بررسی سوالات او بپردازد. او می تواند جنبه های حقوقی مشکل او را بررسی کرده و به ارائه مشاوره و راهکارهای مختلف در این زمینه بپردازد. این موارد معمولا در جنبه های تجاری و حقوقی یک موسسه، شرکت، سازمان و یا فرد مربوط می شود. تحقیقات قانونی یکی از وظایف مهم یک وکیل است. آن ها اطلاعات مربوط به پرونده و قوانین مرتبط به آن را مورد بررسی و تحقیق قرار می دهند. آن ها همچنین برای بررسی های بیشتر، معمولا پروندهای قبلی را نیز کنترل می کنند تا موارد مرتبط و مهم را استخراج کنند.

نوشتن و ارائه پیش نویس نامه های حقوقی در مورد انواع فعالیت ها و قراردادهای تجاری و … از وظایف مشاور است. آن ها همچنین می توانند نامه ها را به افراد مربوطه ارسال کنند. توافق نامه هایی که بین افراد و شرکت ها رد و بدل می شود توسط مشاور بررسی می گردد تا بهترین نتیجه و منفعت را برای سازمان و مشتری ها به دنبال داشته باشد.

چرا به مشاور حقوقی نیاز دارم؟

بیشتر مشاغل در بعضی از مواقع به مشاوره حقوقی نیاز دارند. برخی حتی ممکن است قبل از شروع تجارت به مشاوره نیاز داشته باشند.برای مثال ممکن است مشاوره در شروع یک کسب و کار تازه تاسیس شده به کار گرفته شود. عاقلانه است که توافق نامه ای در این زمینه تهیه شود که توسط یک وکالت تنظیم شود.

یا ممکن است شما با کارمندانی که استخدام م یکنید قرار دادهای کاری ببندید و برای تنظیم این قرار داد شما نیاز له یک مشاور حقوقی و کیل دارید. مشاوره حقوقی اولیه می تواند برای موفقیت و ادامه رشد شغلی شما بسیار مهم باشد.

داشتن قراردادهای تفصیلی با کارمندان ، صاحبخانه ها ، تأمین کنندگان و مشتریان از ابتدا به این معنی است که در صورت بروز هرگونه مشاجره ، شما در موقعیت بسیار بهتری قرار دارید.مطمئناً همیشه می توانید پس از مشاجره به دنبال مشاوره حقوقی باشید اما بدون توافق نامه کتبی در کار خود نماینده شما با کار بسیار سخت تری برای تلاش برای پیروزی در پرونده شما روبرو است. نه تنها این ، بلکه به زمان بیشتری نیاز دارد که برای شما از نظر هزینه زمانبر خواهد بود

چگونه باید یک مشاور حقوقی انتخاب کنم؟

مانند انتخاب سایر تأمین کننده ها ، اغلب ایده خوبی است که در میان دوستان ، مخاطبین تجاری و کسانی که در همان صنعت هستند یا با مشکل ما درگیر هستندبخواهید تا ببینید که آیا آنها می توانند کسی را توصیه کنند. این کار اغلب می تواند خیلی بهتر از جستجوی آنلاین و استفاده از شخصی باشد که خیلی کم می شناسید .

شما همچنین باید نوع خدمات مورد نیاز خود را در نظر بگیرید. شما ممکن است به دنبال مشاوره در یک حوزه خاص باشید ، در این صورت ممکن است برای یافتن یک مشاوره حقوقی ، تحقیقات بیشتری انجام دهید.

 

دیگر وظایف مشاور حقوقی شامل موارد زیر می‌شود

۱- ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه‌ها، مزایده‌ها.

۲- جمع‌آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و غیره.

۳- انجام کلیه کارهای مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت‌ها و غیره.

یک مشاور حقوقی شما را در امور کاری و تنظیم قراردادهای ضروری‌تان حمایت می‌کند.

 

نیاز به دریافت مشاور حقوقی دارید؟

در مسیر یک کسب‌وکار و تجارت، مشکلات زیادی ممکن است بر سر راه روابط کاری و تجاری پیش بیاید. پیچیدگی همین مسایل نیاز به حضور مشاوران حقوقی در تمامی عرصه‌ها را بیش از پیش ثابت کرده است. مشاوران حقوقی دارای شرایط و وظایف خاصی می‌باشند و برای استخدام آن‌ها می‌بایست شرایط فوق الذکر را احراز نمود و همچنین در ابتدای استخدام آن‌ها بایست که شرح وظایف بطور دقیق به مشاوران اعلام گردد.

برای تنظیم و یا بررسی قراردادهای مشاوره حقوقی، می‌­توانید از بهترین مشاورین حقوقی وینداد در زمینه امور قراردادهای حقوقی بهره­‌مند شوید تا قراردادی مطمئن و منحصربه­‌فرد را برای کسب و کار خود فراهم کنید.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات