مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

نکات مهم در نوشتن قولنامه ماشین

0

در پایان این مقاله از وکیل حقوقی می‌توانید با اطلاع از تمامی نکات مربوط به مبایعه نامه خودرو، با اطمینان کامل و خیالی راحت معامله خود را انجام داده و قولنامه را امضا کنید.

چه فروشنده خودرو باشید و چه خریدار آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قرارداد اولیه خودرو که به آن مبایعه‌نامه یا قولنامه ماشین می‌گویند بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه‌ای که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی امضای دو طرف قرارداد در پایین آن می‌آید وجاهت قانونی پیدا می‌کند. بر‌اساس بندهای این قولنامه و شروط‌هایی که در آن قید کرده‌اید، می‌توانید نسبت به قرارداد عمل کرده یا آن را فسخ کنید. بنابراین قولنامه خودرو را باید دقیق بنویسید؛ حتی اگر طرف دیگر معامله، دوست قدیمی یا قوم‌و‌خویش شماست!

در فرم‌های آماده قولنامه خودرو یک بند به نام شرایط معامله وجود دارد که در آن زمان حضور خریدار و فروشنده در مرکز تعویض پلاک، زمان سند زدن، زمان پرداخت وجه معامله و دیگر شرایط این خرید و فروش ذکر شده است. در این بند شما می‌توانید همه شروطتان را بگنجانید. توصیه ما این است که این شروط را در معامله قید کنید تا در صورت نیاز بتوانید معامله را فسخ کنید.

قولنامه خودرو چیست؟

تصویر زیر یک « نمونه قولنامه خودرو » است که می‌توانید متن قولنامه خودرو را مشاهده کنید.

نمونه قولنامه خودرو

لازم‌به‌ذکر است که اگر می‌خواهید اقدام به نوشتن قولنامه دستی کنید، ممکن است تصویر بالا متن قولنامه خودرو مناسبی برای نسخه نوشتاری نباشد.

«قولنامه» یکی ‌از مهم‌ترین اسنادی است که در هنگام خرید‌و‌فروش خودرو تنظیم می‌شود؛ همچنین قولنامه نوشتن یکی از اصلی‌ترین مراحل در معامله‌ خودرو است. درواقع مبایعه نامه خودرو یک سند عادی است که طبق قوانینی که در دادگاه اعتبار دارد تنظیم می‌شود و طرفین موظف هستند تا مفاد قید شده  در آن را اجرا کنند. به‌واسطه قولنامه ماشین، فروشنده و خریدار متعهد می‌شوند که شرایط و قوانین ذکر شده را پذیرفته‌اند. لازم به‌ذکر است که عکس بالا یک نمونه قولنامه خودرو است.

مبایعه نامه خودرو یک برگه کاغذ است که با استفاده از کاربن در دو نسخه تهیه می‌شود. اصل قولنامه ماشین به خریدار و کپی آن به فروشنده داده می‌شود.

چه مواردی در قولنامه ذکر می‌شود؟

در قولنامه خودرو مشخصات کامل فروشنده و خریدار قید می‌شود که شامل مشخصات شناسنامه، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثبت است؛ همچنین در قولنامه خودرو لازم است تمامی مشخصات و جزئیات کارت شناسایی خودرو (مدل، نوع،  تیپ، شماره پلاک شهربانی فعلی، شماره موتور و شماره شاسی) و وضعیت فنی خودرو قید شود.

ناگفته نماند که مبلغی پول که به‌عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، تاریخ تنظیم سند، زمان مراجعه به تعویض پلاک و همچنین شیوه پرداخت پول هم باید در مبایعه نامه خودرو مشخص ‌شود. 

۱۰ نکته طلایی مربوط  به مبایعه نامه خودرو

همیشه در هنگام خریدو‌فروش خودرو‌های دست‌دوم یا صفر نکات و جزئیاتی وجود دارد که معمولا خریداران به آن توجه کافی ندارند. چه خریدار خودرو باشید و چه فروشنده آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قولنامه ماشین بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه‌ای که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی طرفین قرارداد آن را امضا کنند، قانونی می‌شود و بر‌اساس شرایط و بندهایی که در آن قید شده، می‌توانید طبق قرارداد عمل کرده یا آن را فسخ کنید. پس قولنامه را باید دقیق بنویسید، حتی اگر طرف دیگر معامله از دوستان یا آشنایان شما باشند.

عدم توجه هنگام نوشتن مبایعه نامه خودرو می‌تواند مشکلاتی را در آینده به‌دنبال داشته باشد. در ادامه نکات قابل توجه هنگام تنظیم مبایعه نامه خودرو را برای شما مخاطبین عزیز توضیح می‌دهیم تا با آگاهی از این اطلاعات خریدوفروش خوبی همراه با سود و منفعت انجام دهید و از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنید.

 1. قبل از نوشتن مبایعه نامه خودرو حتما بیمه‌نامه خودرو را به‌دقت مشاهده کنید؛ چرا که از اطلاعات بیمه‌نامه خودرو و تخفیف بیمه مشخص می‌شود که خودرو تصادف نداشته یا چند بار تصادف کرده است. به این نکته توجه کنید که خودرویی که تصادف نکرده باشد دارای تخفیف خودرو است، اما خودرویی که تصادف کرده باشد از تخفیف بیمه برخوردار نیست.
 2. توجه کنید هنگام نوشتن قولنامه حتما از کاربن بین دو برگه قرارداد استفاده شود و تمامی مواردی که باید در یک قولنامه ذکر شود را با دقت زیاد بررسی کنید. یادتان نرود در آخرین مرحله قولنامه و قبل از امضای طرفین کاربن را از بین دو نسخه بردارید تا طرفین بتوانند نسخه اصلی را امضا کنند.
 3. اطلاعات مربوط به طرفین قرارداد باید از روی مدارک شناسایی معتبر ثبت شود. مشخصات خودرو نیز باید از روی مدارک معتبر خودرو نوشته شود. همچنین یادتان باشد برای اطمینان بیشتر، اطلاعات مربوط به خودرو که در مدارک خودرو نوشته‌ شده را حتما با خود خودرو مطابقت دهید تا مغایرتی وجود نداشته باشد.
 4. لوازم و وسایل جانبی خودرو، سالم یا عدم سالم بودن آن را در مبایعه نامه ذکر کنید.
 5. تمامی شرط و بندهایی که دو طرف معامله درباره آن به توافق رسیده‌اند را در قولنامه ذکر کنید.
 6. هزینه یا مبلغی را که برای خرید پرداخته می‌شود را در قولنامه بنویسید و ذکر کنید که چه مبلغی به‌صورت نقدی و چه مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود.
 7. درصورتی که مبلغی به صورت چک پرداخت می‌شود، فراموش نکنید که باید تمامی جزئیات مربوط به چک، تعداد و تاریخ آن در قولنامه نوشته شود.
 8. فراموش نکنید که این‌گونه سندها و قولنامه‌ها نباید خط‌خوردگی داشته باشند. اگر در هنگام نوشتن و پیش از امضا، قولنامه دچار خط‌خوردگی شود باید در انتها توضیحی مربوط به خط‌خوردگی و این‌که قبل از امضای طرفین خط‌‌‌‌خوردگی به‌وجود آمده است، ذکر شود و علاوه‌بر طرفین معامله، شاهدان نیز باید یادداشت مربوط به علت خط ‌خوردگی را امضا کنند.
 9. در هنگام خریدوفروش خودروی دست دوم نکته مهم این است که هنگام تعویض پلاک اگر شما خریدار باشید، باید همراه فروشنده برای تعویض پلاک بروید و نباید از فروشنده وکالتی برای تعویض پلاک دریافت کنید. درصورتی‌که شخصی حق انجام معامله نداشته باشد، وکالت‌نامه برای تعویض پلاک بی‌اعتبار است. کسانی هستند که حق انجام معامله ندارند و از ترفند دادن وکالت نامه و سوءاستفاده از بی‌اطلاعی خریدار از ممنوع المعامله بودنشان،‌ کلاه‌برداری می‌کنند.
 10. سعی کنید حتما در بنگاه‌های معتبر و دارای تابلو‌های اتحادیه و جواز کسب معامله خود را انجام دهید و مبایعه خود‌ را تنظیم و امضا کنید. همچنین طرفین معامله می‌بایست یک نفر شاهد عادل همراه داشته باشند تا هنگام امضای قولنامه، حضور داشته و قرارداد را به‌عنوان شاهد امضا کنند.

شرایط فسخ مبایعه نامه ماشین

خب تا اینجا درباره نکات مهم و کاربردی مربوط به قولنامه خودرو صحبت کردیم، بد نیست کمی هم در مورد شرایط فسخ قولنامه ماشین بدانیم. بعد از معامله خودرو ممکن است به هر دلیلی نیاز به فسخ معامله پیدا کنید و حتما این سوال برایتان پیش آمده است که یک قولنامه خودرو در چه شرایطی فسخ می‌شود؟ برای فسخ قولنامه باید چه نکاتی را بدانید؟

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
 • تعویض پلاک خودرو
 • راهنمای خرید دست دوم

«خیار» کلمه‌ای است که حقوقدان‌ها به‌جای کلمه «به هم زدن» استفاده می‌کنند و از اختیار می‌آید؛ یعنی طرفین معامله اختیاراتی در معامله‌شان دارند. در شرایط زیر می‌توان یک قولنامه را فسخ کرد:

 1. خیار مجلس: یعنی طرفین معامله هنوز در محل نوشتن مبایعه نامه خودرو حضور دارند، اما طرفین معامله به هر دلیلی در لحظه آخر از انجام معامله پشیمان می‌شوند.
 2. خیار غبن: شرایطی است که یکی از طرفین معامله متوجه می‌شود که از این معامله ضرر کرده است؛ مثلا فروشنده متوجه می‌شود خودرو را زیر قیمت فروخته و ضرر کرده است، اما در بیشتر قراردادها ذکر می‌شود که همه خیارها از جمله خیار غبن ساقط شده است.
 3. خیار تدلیس: یعنی فروشنده خودروی خود را بهتر از آن چیزی که هست نشان می‌دهد و با فریبکاری سعی کند عیب و ایراد خودرو را بپوشاند. اگر فروشنده‌ای به این ترتیب خریداری را فریب دهد، خریدار می‌تواند به‌صورت قانونی قولنامه را فسخ کند.
 4. خیار شرط: یعنی خریدار و فروشنده شرط کنند که تا مدتی مشخص می‌توانند قرارداد را فسخ کنند.
 5. خیار تخلف شرط: در این مورد درصورتی‌که خریدار یا فروشنده شرط کرده باشد کاری انجام دهد ولی آن را انجام ندهد، طرف مقابل می‌تواند طبق قانون قولنامه را فسخ کند.
 6. خیار تأخیر: اگر در هنگام معامله خودرو، در مورد زمان پرداخت وجه چیزی در مبایعه نامه خودرو ننوشته باشید، فروشنده می‌تواند تا سه روز منتظر شما باشد که پول را بپردازید؛ در غیر این صورت معامله فسخ می‌شود.
 7. خیار تعذر تسلیم: این مورد برعکس مورد قبلی است و شرایطی است که فروشنده به هر دلیلی نتواند به‌موقع خودرو را تحویل خریدار بدهد، طبق خیار تعذر تسلیم قرارداد فسخ می‌شود.
 8. خیار شرکت: معلوم شود خودرویی که فروخته شده، متعلق به دیگری است که اگر صاحب آن به معامله راضی نشود، خریدار می‌تواند تمام معامله را به هم بزند یا پول آن مقدار را از فروشنده بگیرد.

با آگاهی از مطالب بالا باید شرایط قولنامه‌تان را تنظیم کنید. اگر می‌خواهید با خیال راحت قولنامه را امضا کنید، باید قولنامه طوری تنظیم شود که اختیاراتی قانونی در آن لحاظ شده که هم به‌نفع فروشنده و هم به‌نفع خریدار باشد و مورد توافق دو طرف باشد. با آگاهی از اختیارات بالا، زمانی که متوجه شدید خودرویی را گران خریده‌ یا ارزان فروخته‌اید یا فروشنده ایرادات خودرو را پنهان کرده است، می‌توانید قولنامه خودرو را فسخ کنید.

۱۰ نکته طلایی در نوشتن مبایعه نامه خودرو را به خاطر بسپارید تا معامله بی دردسری را تجربه کنید و از خریدوفروش خودرو لذت ببرید. در ضمن در این مقاله از یک نمونه قولنامه خودرو رونمایی کردیم تا آشنایی بیشتری داشته باشید. عدم رعایت هریک از این نکات می‌تواند شما را دچار دردسرها و مشکلاتی کند، پس  این نکات مهم را فراموش نکنید و از تجربه یک معامله پرمنفعت هیجان‌زده شوید.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات