مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

شرایط اثبات زنای به عنف (کیفری)

0

یکی از مسائل مطرح در شیوه اثبات زنا، نادیده گرفتن حقوق بزه دیده در جرم تجاوز جنسی است، چرا که شارع به دلیل مصالحی که در زندگی بشر وجود دارد، اثبات جرم زنا را بسیار سخت کرده است در ادامه با وکیل حقوقی همراه شوید .

زنا یکی از جرائم مستوجب حد است ؛ یعنی جرمی است که قانون گذار با توجه به قواعد شرعی آن را به صورت قانون در آورده است و مجازات آن نیز از کتاب آسمانی و منابع فقهی گرفته شده است . زنا دارای انواع مختلفی از جمله زنای محصنه ، زنای غیر محصنه ، زنای به عنف و زنای با محارم است . هر کدام از این انواع زنا حکم جداگانه ای دارند اما می شود گفت روش اثبات همه آنها به طریق مشخصی است . راه های اثبات زنا نیز از قواعد شرعی گرفته شده است . برای اثبات زنا ، شیوه های بسیار سختی تعیین شده است تا کسی نتواند بی دلیل و با نیت سوء این جرم را به دیگری نسبت دهد . از این رو در این مقاله به بررسی راه های اثبات زنا از جمله اقرار ، شهادت و علم قاضی می پردازیم .

 

اقرار

یکی از شیوه های اثبات زنا ، طبق قانون اقرار خود زانی است . یعنی اگر کسی خودش اعتراف کند که اقدام به زنا کرده است ، مشمول مجازات این جرم می شود . البته اقرار خود شخص نیز دارای شرایطی است به این ترتیب که:

۱- اولا شخصی که اعتراف به زنا می کند با عاقل و بالغ باشد

۲- فرد باید با اراده خودش اقرار به زنا کند و در این کار اختیار داشته باشد

۳- فرد باید ۴ مرتبه به اینکه زنا کرده است اقرار کند اقرار کمتر یعنی دو یا سه مرتبه ، موجب اثبات زنا نمی شود .

۴- اقرار باید حتما نزد قاضی باشد ، اقرار نزد سایر افراد اعتباری ندارد .

 

شهادت

راه دیگر برای اثبات زنا ، شهادت شهود است . در قانون برای شهادت جهت اثبات زنا ، شرایطی در نظر گرفته شده است تا کسی نتواند بی دلیل و از روی سوء قصد اقدام به شهادت نماید . تعداد شاهدان برای اثبات زنا به ترتیب زیر مقرر شده است :

۱- ۴ مرد عادل که انجام زنا را دیده باشند یا

۲- ۳ مرد و ۲ زن انجام زنا را دیده باشند .

وقتی گفته می شود که انجام زنا را دیده باشند یعنی این تعداد فرد باید دیده باشند که آلت مرد به اندازه ختنه گاه وارد آلت زن شده است . می بینید که شرایط در نظر گرفته شده برای شهادت جرم زنا تقریبا نشدنی است .
برای مطالعه شرایط شاهد و شهادت دروغ کلیک کنید .

 

علم قاضی

علم قاضی یعنی این که به طریقی به قاضی ثابت شود که جرم رخ داده است . یکی دیگر از راه های اثبات زنا هم علم قاضی است . به این ترتیب که اگر به روشی مثلا فیلم برداری و عکس برداری از زنا برای قاضی محرز شود که عمل زنا رخ داده است ، باعث اثبات زنا می شود و می تواند برای آن حکم صادرکند .

مرتبط : مموری کارت

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات