مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

شکایت از کارفرما بابت اخراج

0

بسیاری از کارمندان و کارگران عزیز به اشتباه این تصور را می کنند که در صورت اخراج بنا به دلایل واهی، نمی توانند از رئیس خود شکایت نموده و حق و حقوق خود را طلب نمایند. اما نگران نباشید چرا که در این مقاله از وکیل حقوقی شرایط شکایت از کارفرما بابت اخراج را معرفی کرده و شما را راهنمایی می کنیم.

برای شکایت از کارفرما بابت اخراج ابتدا باید دلیل این مسئله مشخص شود. برخی مواقع به دلیل کوتاهی هایی که از سوی کارگر یا کارمند می شود، کارفرما مجبور به اخراج وی می شود. اما برخی مواقع نیز به دلیل مشکلات مالی، اقتصادی و یا بدون هیچ دلیل و بنا بر خصومت شخصی، کارفرما کارمند را اخراج می کند.

بنابراین در این شرایط مختلف، نحوه برخورد برای شکایت از کارفرما بابت اخراج متفاوت است.

قبل از هر چیز شما باید بدانید که بدون قرارداد و تنها با اثبات رابطه کاری بین کارفرما و کارمند، کارمند می تواند از کارفرمای خود شکایت کند. برای اثبات این رابطه می توانید از پرینت حقوق های دریافتی از کارفرما استفاده نمایید.

اما در هر شرایطی ثبت قرارداد با ذکر تمامی موارد مهم مانند زمان کار، نوع کار و … می تواند از هر مشکل احتمالی جلوگیری کند. چرا که اگر کارفرما زودتر از زمان پایان قرار دارد بدون دلیل شما را اخراج کند، حق شکایت را به شما می دهد.

 

آیا شکایت از کارفرما بابت اخراج امکان‌پذیر است؟

در صورتی که کارفرما به دلیل بی مسئولیتی کارمند اقدام به اخراج او کند و قبل از اجرای این تصمیم به صورت کتبی به او اخطار داده باشد، می تواند با پرداخت حقوق باقی مانده و همچنین سنوات کارمند، عذر او را بخواهد.

در این شرایط اگر کارگر یا کارمند شکایتی داشته باشد، طرفین می توانند با مراجعه به مراجع مربوطه اظهارات خود را بیان کرده و شکایتشان را مطرح نمایند. در این صورت اگر کارفرما دلیل قانع کننده ای برای اخراج نداشته باشد، محکوم شده و حق فسخ قرارداد را ندارد.

 

شرایط شکایت از کارفرما بابت اخراج چیست؟

به طور کلی اگر کارفرما دلایل کافی برای اخراج نداشته باشد، محکوم شده و حق انجام این کار را ندارد. اما اگر اخراج فرد زودتر از زمان پایان قرارداد باشد، شرایط شکایت برای کارمند وجود دارد. سایر مواردی که به عنوان شرایط لازم برای شکایت از کارفرما بابت اخراج محسوب می شوند عبارتند از :

بازگشت فرد بعد از مرخصی بدون حقوق و عدم پذیرش وی از سوی کارفرما
بازگشت فرد بعد از مرخصی تحصیلی به مدت دو سال و عدم پذیرش وی از سوی کارفرما
نبود کارمند به دلیل سربازی، حبس و …
در تمامی این موارد قرارداد بین طرفین به حالت تعلیق در می آید و کارفرما حق اخراج را ندارد.

 

برای شکایت از کارفرما بابت اخراج چه باید کرد؟

مهمترین نکته ای که وجود دارد این است که فرد اخراج شده باید ظرف ۳۰ روز بعد از اخراج به هیئت تشخیص روابط کارگر و کارفرما مراجعه کرده و شرایط را برای آن‌ها توضیح دهد. در این صورت بررسی اعتبار دلایل اخراج به عهده این هیئت است.

اگر دلایل موجه باشد کارفرما تنها باید حق و حقوق وی را در صورتی که پرداخت نکرده است، بپردازد در غیر این صورت فرد می تواند به کار برگردد.

مرتبط : فروشگاه ایبک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.