مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

میزان افزایش حقوق در نظام رتبه بندی معلمان

0

رتبه بندی معلمان مدت هاست که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است. فرهنگیان و معلمان می توانند امیدوار باشند که زتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود. میزان افزایش حقوق در نظام رتبه بندی معلمان ۹۹ را در وکیل حقوقی بخوانید.

میزان افزایش حقوق در نظام رتبه بندی معلمان ۹۹ مشخص شد. طرح رتبه بندی معلمان چند سالی است که در حال تدوین و تصویب است و قرار است در سال ۱۴۰۰ در ۵ مرحله اجرایی شود. با رتبه بندی معلمان در سال جدید اهد افزایش حقوق معلمان خواهیم بود. البته رتبه بندی مزای دیگر نیز که در ادامه به آن می پردازیم. در ادامه راهبرد معاصر همراه باشید تا میزان افزایش حقوق در نظام رتبه بندی معلمان ۹۹ مطلع شوید. علی اللهیار ترکمن از اجرای قطعی رتبه بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: اجرایی شدن این طرح در سال آینده قطعی شده و تامین اعتبار آن هم در لایحه بودجه دیده شده است.

علی الهیار ترکمن درباره تأمین منابع مالی رتبه‌بندی فرهنگیان از محل فروش سهام در بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: اینگونه نیست! فروش سهام و اوراق یکی از شیوه‌های تأمین مالی دولت است یعنی این کار انجام شده و مبلغ آن وارد درآمدهای کشور می‌شود، ما براساس ردیف‌ها و تبصره‌هایی که داریم پول رتبه‌بندی را دریافت می‌کنیم و کاری نداریم این پول از کجا می‌آید!

وی درباره آمار نیروی انسانی آموزش و پرورش و اختلاف حدود ۱۰۰ هزار نفری میان آمار سازمان برنامه و بودجه با آمار وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: علت اختلاف این است که ما آمار نیروهای رسمی و پیمانی را اعلام می‌کنیم اما سازمان برنامه آمار معلمان رسمی، پیمانی، قرادادی و شرکتی را اعلام می‌کند، آنچه ملاک تأمین ما است در فصل اول اعتبارات هزینه‌ای بوده و باید به نیروهای رسمی و پیمانی از این محل، حقوق بدهیم و پرداخت حقوق کارکنان قراردادی‌ از فصل ۲ است بنابراین تعداد افرادی که شناسه کارمندی دارند و اسامی آنها در سامانه کارمند ایران وجود دارد ۸۸۰ هزار نفر است.

 

کسری شدید معلم تا سال ۱۴۰۳ رفع می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها در بحث تربیت معلم اظهار کرد : در بحث مشارکت سایر دانشگاه‌ها دو هدف کمی و کیفی داریم؛ تا سال ۱۴۰۳ نیاز شدید به معلم برطرف می‌شود و دانشگاه فرهنگیان می‌تواند معلم مورد نیاز را تأمین کند اما باید توجه کنیم که نیاز به مربی پرورشی، بهداشت و مشاور نیز وجود دارد و دانشگاه‌ها می‌توانند در این حوزه به ما کمک کنند.

 

افزایش کیفیت نیروهای ورودی به آموزش و پرورش با مشارکت سایر دانشگاه‌ها

الهیار ادامه داد: موضوع دیگر در بحث مشارکت سایر دانشگاه‌ها در تربیت معلم، تخصصی و کیفی بودن برخی آموزش‌ها است مثلاً در دانشگاه فرهنگیان برخی رشته‌ها برای تأمین معلم مورد نیاز هنرستان‌ها وجود ندارد؛ مشارکت با سایر دانشگاه‌ها در رشته‌های خاص می‌تواند در کیفیت نیروهای ورودی به آموزش و پرورش به ویژه در رشته‌های فنی و مهارتی کمک کند.

 

سه شیوه برای جذب معلم

وی متذکر شد: برای مشارکت سایر دانشگاه در تربیت معلم، سازو کار نیاز است؛ با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه شیوه برای جذب معلم وجود دارد، از طریق دانشگاه فرهنگیان و دوره ۴ ساله، جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها یا ماده ۲۸ و مشارکت سایر دانشگاه‌ها در تربیت معلم که باید ساز و کار آن تصویب شود.

الهیاردرباره اینکه آیا بیشترین کسری آموزش و پرورش در بحث مربی پرورشی، بهداشت و مشاور است، گفت: بله اینگونه است چون می‌خواهیم کلاس درس بدون معلم نباشد؛ تمرکز به سمت معلم رفته است و با اقداماتی، وضعیت معلمان ثابت می‌شود و مربی بهداشت، پرورشی و … در اولویت دوم قرار می‌گیرد.

دبیرکل جامعه اسلامی فرهنگیان کشور با بیان اینکه طرح رتبه‌بندی گامی بزرگ برای تقویت معلمان است،اظهارکرد:مجلس و دولت باید با اجرای طرح رتبه‌بندی برای معلمان کنونی و تقویت دانشگاه فرهنگیان برای معلمان آینده گام بردارند.

علی کریمی‌فیروزجایی در جلسه با جامعه اسلامی فرهنگیان که با حضوروزیر آموزش و پرورش، احمدی‌لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس و علی باقرزاده‌فاروجی رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی در سالن جلسات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برگزار شد،از تلاش‌هایی که انجام شده برای تحقق خواسته جامعه بزرگ معلمان کشور در دولت و مجلس تقدیر کرد و با اشاره به مشکلات فرهنگیان گفت: مجلس و دولت باید با اجرای طرح رتبه‌بندی برای معلمان کنونی و تقویت دانشگاه فرهنگیان برای معلمان آینده گام بردارند.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات