مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

هزینه انتقال سند خودرو به عهده کیست

0

یکی از سوالاتی که در دفتر خانه ها مطرح میشود هزینه های انتقال سند است که باید توسط خریدار یا فروشنده پرداخت شود در این پست از وکیل حقوقی به صورت کامل به این موضوع میپردازیم که هزینه انتقال سند خودرو به عهده کیست.

هزینه انتقال سند خودرو به عهده فروشنده است یا خریدار؟

در خصوص سند مالکیت برگ سبز که توسط پلیس و مرکز تعویض پلاک ارائه می شود لازم است بدانید جدیدا طبق اظهارات پلیس بعضی دلالان و فروشندگان می گویند که لازم نیست در دفترخانه سند بزنید (برای فرار از هزینه سند) و همین برگ سبز کافی است اما مهم است بدانید که اگر مشکلی برای خودروی شما پیش بیاید و بخواهید شکایت کنید دادگاه سند برگ سبز را قبول ندارد و سند قطعی دفترخانه ای را قبول دارد چرا که برگ سبز را سند مالکیت پلاک خودرو می داند نه خود خودرو ! پس سعی کنید در صورت امکان سند قطعی را در دفترخانه به نام خودتان بزنید.

هزینه های تنظیم انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور یکسان و بر اساس جداول مالیاتی است. این هزینه‌ها «حق الثبت و مالیات نقل و انتقال (ویژه دولت) و حق التحریر (مخصوص دفترخانه)» است که برای هر خودرو و با هر مدل، مبلغ متفاوتی است ، جدای از هزینه های عوارض شهرداری و خلافی و … که بر عهده فروشنده می باشد.

بر اساس عرف موجود، پرداخت سهم دولت بر عهده فروشنده و پرداخت حق دفترخانه بر عهده دو طرف معامله است مگر اینکه، فروشنده و خریدار برخلاف آن، توافق کرده باشند که در این صورت عمل به توافق در اولویت بوده و محترم خواهد بود.
برخی از خریداران خودرو پس از تعویض پلاک برای ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی به این مکان مراجعه می کنند ولی برای مراجعه به این مکان ارائه برخی از مدارک لازم است در این مطلب به ان پرداخته شده است.

مدارک مورد نیاز برای وکالت فروش و سند قطعی نقل و انتقال خودرو در دفترخانه :

۱. حضور فروشنده و خریدار (یا نماینده قانونی آن‌ها).

۲. کارت ملی، شناسنامه (یا وکالت نامه برای نماینده قانونی) برای خریدار و فروشنده.

۳. اسناد مالکیت خودرو (فاکتور فروش کارخانه، برگ گمرکی، بنچاق قطعی منقول دفاتر اسناد رسمی قبلی).

۴. شناسنامه خودرو ( برگ سبز).

۵.برگ تاییدیه نقل و انتقال خودرو (از مراکز تعویض پلاک باید گرفت).

۶. برگه پرداخت عوارض که به نام فروشنده پرداخت شده باشد (از دفاتر خدمات الکترونیک و پستی باید گرفت).

۷. بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر

برگ سبز یا سند دفترخانه‌ای؟

دو نوع سند خودرو به رسمیت شناخته می‌شود، اول و مهم‌تر از همه سند مالکیت یا شناسنامه یا همان برگ سبز خودروست که از نیروی انتظامی می‌گیرید و در آن مشخصات مالک خودرو، مشخصات خودرو، شماره پلاک درج شده است و دیگری آن نوع سندی که از قدیم در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شد. در سال‌های گذشته بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد اختلاف نظر بوجود آمد که آیا برای خودرو علاوه بر برگ سبز باید سندی هم در دفاتر رسمی تنظیم شود یا نه؟ در نهایت مجلس اعلام کرد که برگ سبز سند مالکیت قطعی خودرو است.

اما قوه قضائیه می‌گوید اگر مشکل قانونی پیش بیاید و پرونده قضایی تشکیل شود، دادگاه حکم را به نفع کسی صادر می‌کند که سند ثبت شده دارد، نه برگ سبز! چون از نظر دادگاه دارنده برگ سبز فقط نشان‌دهنده این است که چه کسی دارنده پلاک است و مالکیت خودردو را ثابت نمی‌کند. پس بهتر است برای جلوگیری از مشکلات بعدی به برگ سبز اکتفا نکنید و سند خودرو را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید.

هزینه‌های انتقال سند قبل از دفترخانه

برای انتقال سند خودرو مدارک مختلفی از جمله مدارک مالکیت خودرو مانند بنچاق قبلی، شناسنامه مالکیت خودرو و همچنین برگ کمپانی لازم است.

در کنار این مدارک اما مفاصاحساب عوارض شهرداری نیز در دفترخانه لازم است.
پرداخت عوارض شهرداری و ارائه مفاصاحساب شهرداری با فروشنده خودرو است.

همچنین تمام هزینه‌های خلافی خودرو نیز با فروشنده است.

البته دفترخانه قانونا الزامی به تحویل گرفتن مفاصاحساب و خلافی خودرو ندارد.
اما به هیج وجه پیشنهاد نمی‌شود که معامله خودرو بدون برگه مفاصاحساب و خلافی خودرو انجام شود.

پس تا اینجا مشخص شد که دو هزینه مفاصاحساب شهرداری

(که شامل هزینه سالانه و ورود به طرح زوج و فرد است) و خلافی خودرو با فروشنده است.

هزینه‌های انتقال سند در دفترخانه

انتقال سند خودرو به دو شیوه قطعی و وکالتی در دفترخانه‌های اسناد رسمی انجام می‌شود.

قانون شرطی برای اینکه هزینه‌های خودرو با کیست معین نکرده است اما به طور معمول هزینه‌های سند خودرو قطعی در دفترخانه با فروشنده است.

نکته مهم: در صورتی که سند خودرو به شیوه وکالتی تنظیم شود معمولا دیگر فروشنده با خریدار ارتباطی ندارد

لذا هزینه سند قطعی بعد از تعویض پلاک می‌بایست در همان زمانی که سند وکالتی تنظیم می‌شود مشخص شود که با کیست.
به صورت عرفی معمولا هزینه قطعی پس از تعویض پلاک با آن نفری است که درخواست معامله وکالتی کرده است.

این قانون عرفی از آنجایی است که معامله وکالتی یک هزینه سند اضافه ایجاد می‌کند. در این معامله اگر فروشنده نخواهد همراه با خریدار به مراکز تعویض پلاک برود معمولا هزینه قطعی بعد از تعویض پلاک را فروشنده به عهده می‌گیرد.

هزینه انتقال سند خودرو در مراکز تعویض پلاک

در این رابطه نیز قانونی وجود ندارد اما به صورت عرفی این هزینه به عهده خریدار است. در حقیقت خریدار در این مرحله هزینه پلاک کردن خودروی جدید خود را پرداخت می‌کند.

توافق طرفین
ابتدا باید به توافق مکتوب یا ضمنی مراجعه کرد. این توافق مهم ترین دلیل و مدرک برای این است که هزینه انتقال سند در دفترخانه با کیست.

این توافق ممکن است در قولنامه و مبایعه نامه ثبت و نوشته شده باشد.

به عرف نگاه می کنیم
اگر توافق خاصی صورت نگرفته باشد، به عرف مراجعه می شود. در عرف خریدا و فروش نیز همانطور که بالاتر اشاره شد، هزینه نقل و انتقال ماشین و خودرو با فروشنده است.

هزینه نقل و انتقال خانه و آپارتمان نیز معمولا به صورت عرفی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود.

قانون چه می گوید؟

اگر در معامله توافق شده باشد که هزینه های دفترخانه به صورت قانونی پرداخت شود، حق التحریر بین فروشنده و خریدار نصف می شود و سایر هزینه ها با فروشنده است.

مطلب پیشنهادی وکیل حقوقی: آرندی یعنی چه؟

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات