مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

عسر و حرج چیست؟

0

عسر و حرج به معنای سختی و مشقت است و در اصطلاحات عامیانه حالتی را بیا می کند ، که زن از ادامه‌ی زندگی با همسر خود عاجز و ناتوان­ شده و تحملش برای او غیرممکن­ است در ادامه همراه وکیل حقوقی باشید .

ناتوانی وی به جایی رسیده که هر­طور شده می­‌خواهد از همسر خود طلاق­ بگیرد. در ماده‌ی ۱۱۳۰ قانون مدنی و تبصره‌های آن بیان ­شده عسر­ و­ حرج که زن می‌­تواند با اثبات تنها یکی از آنها در دادگاه از همسر خود جدا ­شود و این جدایی طلاق بائن محسوب می­‌گردد و در ” بازه ی زمانی عده ” برای مرد حق رجوع وجود نخواهد د­اشت.

در طلاق به علت عسر­و­حرج ، زن با مراجعه به دادگاه خانواده علت عسر و­ حرج را بیان­ می‌کند و با ­اثبات آن از دادگاه درخواست طلاق می­‌نماید.

دادگاه در صورتی که عسر­و­حرج را ثابت شده و مطابق تعریف قانون بداند ، مرد را ملزم می‌­کند که به علت شرایط مشقت‌­باری که برای همسر خود فراهم ­کرده او را طلاق بدهد ، اگر اجبار مرد ممکن نباشد زوجه با اذن قاضی و با حکم دادگاه طلاق داده می‌­شود.

چه مواردی عسرو­­حرج تلقی می‌­شود؟

۱. ترک زندگی خانوادگی توسط مرد (زوج) حداقل به مدت ۶ ماه‌ متوالی (یعنی مرد پشت سر هم به مدت ۶ ماه حضور نداشته­ باشد) و یا ۹ ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر­ موجه‌ حضور باشد .

(یعنی مرد ۹ ماه از ۱۲ ماه سال حضور نداشته باشد)؛

۲. اعتیاد زوج به حتی یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلا و اعتیاد به‌ مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی آسیب وارد­ می کند ؛

۳. محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر ؛

۴. هر­گونه سوء­رفتار مستمر زوج همانند ضرب­‌و شتم یا… که عرفا و با توجه‌ به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد؛

۵. ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌­العلاج روانی یا هرعارضه‌ی صعب‌­العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل میکند. (منظور از بیماری صعب­‌العلاج آن دسته از بیماری‌­هایی ست که به آسانی درمان نشود و معالجه‌ی دشواری داشته‌ ­باشند.)

توجه داشته باشید :

مواردنام برده در این ماده تمثیلی است و اگر زن به دلایلی غیر از موارد بیان شده در قانون در عسر­و­حرج و سختی باشد می‌­تواند با اثبات آن در محضر دادگاه درخواست طلاق کند .

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات