مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

نحوه دریافت کد اقتصادی

0

دریافت کد اقتصادی یکی از اصلی ترین کارهایی میباشد که بعد از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام نمایید. اما این سوال پیش می آید که کد اقتصادی چه کاربردهایی را دارا میباشد، مراحل دریافت آن چگونه میباشد، آیا نیاز به داشتن مکان اداری و اجاره نامه هولوگرام دار داریم ؟

اگر این سوال ها برای شما هم وجود دارد، پیشنهاد می دهیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کد اقتصادی چیست؟

کلمه کد اقتصادی برای کسانی که شرکت ثبت نموده اند، کلمه ای آشنا میباشد، اما هنوز هم هستند افرادی که با معنی این کد آشنایی ندارند.

در رابطه با کد اقتصادی باید بگوییم که کدی ۱۲ رقمی میباشد و نشان می دهد که شرکت شما در اداره مالیات حوزه خود پرونده مالی دارد. بدون کد اقتصادی انجام بسیاری از کارها ممکن نمیباشد.

بعد از ثبت شرکت شما ۲ ماه فرصت دارید که برای ثبت نام کد اقتصادی و پرداخت تمبر سرمایه شرکت اقدام نمایید.

کد اقتصادی

دریافت کد اقتصادی

اگر شما قصد خرید و فروش کالای خاص یا خدمتی خاص را دارید، اگر قصد واردات و صادرات دارید یا حتی برای فعالیت های خود نیاز به قرارداد بستن دارید، باید یک کد اقتصادی چه حقیقی و چه حقوقی داشته باشید. مهمترین مواردی که در آنها داتشن کد الزامی است عبارت میباشند از:

 1. عقد هر گونه قرارداد
 2. اخذ گرید برای شرکت
 3. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 4. شرکت در مزایدات و مناقصات
 5. پرداخت هرگونه مالیات شرکت و اظهار سود و زیان شرکت

شما برای هر گونه قراردادی به  کد اقتصادی نیاز خواهید داشت و بدون این کد تنظیم قرارداد امکان پذیر نمیباشد.

برای شرکت در مناقصه ها و مزایده ها هم به کد اقتصادی نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر میباشد که در هنگام شرکت در یک مزایده، اگر بر روی پاکت مورد نظر کد اقتصادی نوشته نشده باشد، از همان ابتدا پاکت پیشنهادی شما باز نخواهد شد. یعنی هیچ شانسی برای رقابت بین  شرکت های رقیب نخواهید داشت.

بسیاری از شرکت ها برای آن که کسب و کار خود را رونق ببخشند، به دنبال گرفتن رتبه میباشند. یکی از مدارک مورد نیاز برای رتبه بندی شرکت، همین کد اقتصادی می باشد. یعنی باید کد اقتصادی دریافت کرده باشید و سپس نسبت به اخذ گرید اقدام نمایید.

در صورتی که کد اقتصادی نداشته باشید، قادر به تکمیل اظهارنامه مالیاتی هم نخواهید بود. احتمالا با خواندن این مطلب تصور می کنید که این موضوع به نفع شما میباشد و دیگر نیازی به پرداخت مالیات ندارید. اما باید بگوییم که این موضوع معایب بسیاری را برای شما به دنبال دارد و اصلی ترین مشکل آن این میباشد که جریمه مالیاتی خواهید شد.

مطلب هدیه وکیل حقوقی: لاستیک petlas

دریافت سریع کد اقتصادی

تا شهریور ماه سال ۹۹ نحوه گرفتن کد اقتصادی شرکت زمانبر بود، از شهریور ماه و زمانی که به دستور دولت و در راستای تسهیل در مجوزات کسب و کار و همچنین شرایط کرونا در کشور دریافت کد اقتصادی سرعت بیشتری گرفته است. همچنین طبق قانون جدید شناسه ملی شرکت به عنوان کد اقتصادی شرکت های در نظر گرفته خواهد شد و مراحله ۴۵ گرفتن کد اقتصادی حذف گشته است.

زمان دریافت کد اقتصادی

مدت زمان گرفتن کد در حال حاضر از زمان پیش ثبت نام در سایت اداره مالیات تا رسیدن به گام ۴ و تایید اطلاعات مودی حدودا بین ۱۰ الی ۱۵ روز است.

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی

برای دریافت کد اقتصادی به مدارک شناسایی اعضا و مدارک اصلی شرکت نیاز است:

 1. تصویر شناسنامه و کارت ملی همه اعضاء شرکت (سهامدارن یا شرکا) تهیه نمایید.
 1. کسانی که در شرکت حق امضا دارند باید گواهی امضا گرفته و ارائه دهند.
 2. دفترچه مخصوص اخذ کد اقتصادی را تکمیل نمایید.
 3. یک کپی از اجاره نامه ارائه دهید، لازم به ذکر میباشد که اجاره نامه باید به اسم شرکت باشد.
 4. از مدارک اصلی شرکت (اساسنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیات مدیره شرکت، روزنامه رسمی تاسیس شرکت و روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت) خود یک کپی تهیه نمایید، این کپی باید با اصل برابر گردد.
 5. معرفی یک شماره حساب جهت ثبت نام در وب سایت اداره مالیات که این حساب باید متعلق به شرکت یا یکی از صاحبان امضا و یا مشترک بین اعضا گردد.

کد اقتصادی

مراحل دریافت کد اقتصادی

حال که با اهمیت داشتن کد اقتصادی آشنا گشته اید، فرصت مناسبی میباشد که در رابطه با مراحل اخذ این کد مطالبی را بیان نماییم.

 1. در ابتدا مدارک گفته شده در بالا را به طور کامل تهیه نمایید؛ لازم به ذکر میباشد که باید از این مدارک دو نسخه داشته باشید.
 2. ورود به سامانه پیش ثبت نام سایت اداره مالیات به آدرس tax.gov.ir
 3. ثبت نام در سامانه
 4. دریافت نام کاربری و کلمه عبور بروی تلفن همراه
 5. ورود با نام کاربری و کلمه عبور دریافت شده و تکمیل اطلاعات درخواستی، این اطلاعات شامل اطلاعات شرکت، سهامداران، آدرس، نوع و درصد فعالیت ها و شماره حساب بانکی است.
 6. بعد از ثبت نهایی در صورتی که اطلاعات شما ناقص باشد اخطار دریافت خواهید نمود که در بخش کد پیگیری به صورت قرمز مشخص گشته است و شما باید آن بخش را تکمیل نمایید.
 7. بعد از تایید اطلاعات باید اداره مالیات همراه با اوراقی که در بالا گفته شد مراجعه کنید. در این مرحله نمی توانید از یک وکیل برای انجام کارهای خود استفاده نمایید و باید شخصا این مراحل را انجام دهید. یعنی حضور یکی از صاحبان امضا در اداره مالیات الزامی میباشد.
 8. تشکیل پرونده و احتمالا بازدید کارشناس؛ در این مرحله یک کارشناس از طرف اداره مالیات به طور سر زده جهت راستی آزمایی از محل شرکت شما بازدید می کند.
 9. دریافت پیامک تایید، در این مرحله با ورود به بخش استعلام وجود پرونده مالیاتی خواهید دید که شناسه ملی شما به عنوان کد اقتصادی شما ثبت گشته است.

مرحله ۴۵ کد اقتصادی

مرحله ۴۵ کد اقتصادی درواقع بازدید میدانی و اعتبار سنجی اطلاعات به صورت حضوری است که در حال حاضر مرحله ۴۵ از این فرآیند حذف گشته است.

سوالات مهم

بعد از ثبت شرکت برای دریافت کد اقتصادی چقدر فرصت داریم؟

بعد از ثبت، حداکثر ۲ ماه فرصت برای گرفتن کد اقتصادی و پرداخت تمبر سرمایه شرکت فرصت دارید اما ما توصیه می کنیم که بعد از ثبت بلافاصله برای گرفتن کد اقدام نمایید.

گرفتن کد اقتصادی چقدر زمانبر است؟

در حال حاضر پیش ثبت نام و ثبت نام و ورود اطلاعات و بررسی و اعتبار سنجی اطلاعات در سایت اداره مالیات بین ۱۰ الی ۱۵ روز کاری زمانبر خواهد بود اما سازمان های مرتبط و مروبطه در این امر سعی دارند این زمان را به یکی دو روز تقلیل دهند.

دریافت کد اقتصادی بدون اجاره نامه امکان دارد؟

شما حتی اگر دفتر شرکتتان سند اداری نیست و مسکونی میباشد هم می توانید کد اقتصادی دریافت نمایید، در شرایط کرونا و بر اساس قوانین جدید حتی در دفاتر موقعیت اداری در صورتی که واقعا دفتر کار باشد می توانید کد اقتصادی بگیرید اما اجاره نامه باید داشته باشد.

اگر کد اقتصادی نگیریم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وقتی کد اقتصادی نگیریددر ابتدایی ترین حالت شما نمی تواند اظهارنامه مالیاتی رد نمایید، یعنی در واقع هیچ سود و زیانی را اظهار نمی کنید، در این صورت اداره مالیات و ممیز شما برای شرکت شما قطعا جریمه در نظر خواهد گرفت.

مطلب هدیه وکیل حقوقی: sop چیست؟

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات