مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

نقش وکیل در قراردادها و دعاوی ملکی چیست؟

0

با افزایش هرروزه خرید و فروش املاک و همینطور پیچیده بودن خرید و فروش آن موجب شده است که مردم با مشکلاتی در این زمینه روبرو گردند و از آنجایی که دعاوی ملکی در زمره دعاوی اموال غیر منقول قرار میگیرند، لذا وکیل ملکی، باید تخصص لازم را برای طرح این گونه دعاوی فرا گرفته باشد. چرا که دعاوی ملکی یک از شایع ترین و در عین حال پیچیده ترین دعاوی مطرح در دادگاههای حقوقی است و ارائه دادخواست اشتباهی یا ناقص در این زمینه می تواند منجر به اطاله دادرسی و از بین رفتن هزینه دادرسی و در نهایت رد دعوا شود. که افراد با مراجعه کردن به یک وکیل متخصص در این زمینه می توانند احتمال موفقیت افراد را در این دعاوی افزایش دهد که نقش وکیل در قراردادها و دعاوی ملکی بسیار موثر می باشد. وب سایت برترین وکیل با ارائه مطالب تخصصی در این زمینه سعی در معرفی بهترین وکیل های ایران و بهترین وکیل ملکی در تهران کرده است.

 

وکیل کیست؟

وکیل دادگستری فردی را می گویند که با داشتن پروانه وکالت و عضویت در یکی از کانون های وکلای دادگستری از سوی افراد حقیقی و یا حقوقی برای دفاع از حقوق موکل خویش و جواب دادن به ادعاها و علل و ارائه آنها را در دادسراها و دادگاه ها و ادارات ثبت اسناد و املاک قبول می کند. لذا تنها وکیل دادگستری و یا نماینده حقوقی سازمان های دولتی و یا مدیر شرکت در چارچوب اختیارات قانونی از طرف شرکت و یا موسسه مرتبط این امکان را دارند که در مراجع قضایی، ثبتی و اداری، از سوی موکل و یا شرکت یا موسسه و حتی مرکزی که نمایندگی داده است، حضور داشته باشد.

وکیل به شخصی گفته می شود که در رشته حقوق تحصیل کرده، در دوره های مربوط به آزمون وکالت شرکت و نمره قبولی به دست آورده است. در تعریف دیگری که می توان برای تعریف وکیل استفاده کرد این است که از طرف یک شخص برای انجام یک موضوع بسیار مهم مامور شده است. از مسائلی مانند وقتی دعوایی بین دو فرد رخ می دهد، چنانچه که مسئله ای که باعث اختلاف بین طرفین شده باشد، واجد پیچیدگی هایی باشد، هر دو طرف می توانند برای خود یک وکیل انتخاب کنند تا از حق آنها دفاع کند.

 

وکیل به شخصی می گویند که از طرف فرد دیگری، حقوقی یا حقیقی طبق عقد وکالت برای انجام کاری مأمور خواهد شد. وکالت یک عقد جایز می باشد که در چارچوب مقررات قانون مدنی منعقد می‌ گردد و طرفین آن وکیل و موکل نامگذاری می شوند. نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می‌ نامیدند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین‌جا نام گذاری شده است. می‌توان برای وکیل انتخابی حد و مرزی مشخص کنیم که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف شما را داراست و در چه زمینه‌ ای خود فرد باید برای آن کار حضور داشته باشد.

 

هترین وکیل ملکی در تهران

وکیل ملکی به چه شخصی گفته می شود؟

دعاوی ملکی یکی از مهم ترین و پیچیده ترین و همینطور وقت گیرترین دعاوی محسوب می شود. حجم بالا و متنوع بودن قوانین و مقررات حاکم بر املاک و مستغلات، رویه های مختلف و گاهی نیز متعارض محاکم در رسیدگی به این دعاوی و نیز آشنایی مردم و در برخی عدم تسلط کافی وکلا و قضات و قوانین و رویه ها موجب شده است که فرآیند رسیدگی به دعاوی ملکی طولانی تر گردد و در بسیاری از مواقع این پرونده ها به نتیجه مطلوب نمی رسند که افراد با مراجعه کردن به یک وکیل متخصص و حرفه ای می تواند احتمال موفقیت پرونده ها را افزایش بدهد که با مراجعه به سایت برترین وکیل می توانید وکیل مورد نظر خود را یافت کنید.

همانطور که گفته شد دعاوی مربوط به ملک دعاوی بسیار پیچیده و پرونده های آن هم در دادگاه ها بسیار فراوان می باشد که بیشتر آنها برای بی اطلاعی افراد نسبت به مسائل ملکی اتفاق افتاده اند همینطور عدم آگاهی آنها نسبت به قوانینی که مربوط به ملک می باشد که برای جلوگیری از این مسئله بسیار مهم افراد به یک وکیل متخصص در ایم زمینه مراجعه می کنند و در این راه سعی در کنترل کردن مسائل مربوط به آن می کنند تا افراد در پرونده های خویش موفق شوند و به آن نتیجه مطلوب خویش دست پیدا کنند.

وکیل دعاوی ملکی یا همان وکیل متخصص دعاوی ملکی به شخصی گفته می شود که متخصص و وارد به تمام مسائل حقوقی و ملکی می باشد. همچنین با تجربه در مشورت دادن و دانا در پیدا کردن بهترین راه حل برای از بین بردن مشکلات ملکی می باشد. یکی از مهم ترین و بیشترین دعاوی حقوقی، مربوط به دعاوی ملکی می باشد که لزوم وکیل متخصص در امور ملکی در طرح و پیگیری این دعوا را افزایش می دهد. در ادامه نیز به برخی از مهم ترین ویژگی های یک وکیل ملکی می پردازیم:

 • یک وکیل خوب باید از اطلاعات، معلومات و دانش حقوقی لازم برخوردار باشد.
 • از دیگر ویژگی های یک وکیل خوب، امانت‌داری است، چرا که وکیل محرم اسرار موکل و امین وی است.
 • وکیل این تعهد اخلاقی و حرفه‌ای را بر عهده دارد که از گفتن مطالب اغراق آمیز و غیرممکن اجتناب نماید.
 • وکیل خوب باید موکل را از انتخاب های بیراهه باز دارد.
 • از وظایف یک وکیل خوب در قبال موکل ساده سازی مسائل حقوقی برای موکل خود می‌باشد.
 • یک وکیل خوب باید شأن و مقام قاضی را رعایت نموده و به وی کمال احترام را بگذارد.
 • سرسختی و پافشاری در جهت به کرسی نشاندن حرف‌های خویش

یک وکیل ملکی خوب دارای چه وظایفی می باشد؟

جهت رسیدگی به پرونده های دعاوی حقوقی و کیفری نحوه مطرح نمودن و شکایات آن به شدت قابل توجه است. به دلیل اینکه تعیین کننده سود و یا ضرر اشخاص می باشد، پس با توجه به این موضوع و کسب آگاهی های لازمه اقدام به اخذ وکیل ملکی مجرب نمایید تا امورات مورد نظرتان به نحو احسن انجام شود.

در واقع وکیل به فردی اطلاق می شود که از سوی موکل خود اختیار داشته تا به جای او در برابر قانون از وی دفاع کند. وکلای ملکی، از حقوق شخص در مورد مسائل مالی و دعاوی که مربوط به املاک هستند، شرکت می کنند. این موضوعات آن چنان گسترده است، که در سال های اخیر وجود وکلای با تخصص در این زمینه لازم شمرده شد. از این رو وکلای که در زمینه املاک فعالیت می کنند، می توانند در مورد مسائلی مانند:

 •  دریافت مجوز پایان کار
 •  دعوای الزام به اخذ تخلیه ید
 •  دعوای تخلیه ید
 •  تقسیم و افراز املاک مشاع
 •  دعوای خلع ید
 •  دعوای بر سر مالکیت ملک
 • دعوای مزاحمت و ممانعت از حق
 • دعوای تصرف عدوانی
 • رفع مزاحم تاز ملک
 • مطالبه اجرت المثل ایام تصرف
 • کلاهبرداری
 • تخلیه املاک استیجاری
 • اخذ پایانکار

 

هترین وکیل ملکی در تهران

 

لزوم داشتن یک وکیل ملکی

لزوم استفاده از وکیل ملکی در قراردادها و دعاوی ملکی یک امر بدیهی  می باشد و عدم توجه به این امر سبب شده است  تا امروزه تعداد بسیار زیادی از پرونده ها در محاکم ما به دعاوی ملکی بین خریدار و فروشنده اختصاص یابد، این در حالی است که اگر طرفین در ابتدای انعقاد هر قرارداد از مشاوره های وکیل متخصص در دعاوی ملکی خویش استفاده می نمودند، دیگر نیازی به طرح دعوا در دادگاه نبوده و قرارداد مسیر قانونی خویش را طی می نمود.

در کشور های توسعه یافته نقش وکیل در قراردادها و دعاوی ملکی که افراد جامعه با آن رو به رو هستند بسیار پر رنگ می باشد و افراد جوامع توسعه یافته با درک درست از این مطلب که برای انجام هر کاری نیازمند فرد متخصص در آن کار می باشند، وکیل دادگستری را نیز به عنوان یک فرد متخصص در زمینه مسائل حقوقی، در تمامی اقدامات حقوقی خویش به همراه داشته و از تجربیات و تخصص وکیل بیشترین بهره را می برند. این اقدام بر خلاف تصور عموم افراد جامعه ما، نه تنها بار مالی سنگینی برای این افراد به همراه ندارد بلکه موجبات صرفه جویی بسیار زیادی را در مسائل مالی به وجود خواهد آورد. در ادامه برای شما بیان می گردد که چگونه گرفتن وکیل سبب صرفه جویی در هزینه شما خواهد شد.

دعاوی ملکی و قراردادهای مربوط به آن نیز از جمله مواردی هستند که قطعا شما در بستن این قرارداد و یا طرح دعوا در خصوص املاک، نیازمند وکیل متخصص در این زمینه می باشید و لزوم استفاده از وکیل در قراردادها و دعاوی ملکی برای شما احساس خواهد شد، چرا که به طور قطع شما نیز با من هم عقیده هستید که ارزشمند ترین و محبوب ترین دارایی های هر فرد املاک وی می باشد و تلاش هر کسی در جهت حفظ این اموال خواهد بود. دعاوی ملکی دارای ظرافت ها و پیچیدگی های زیادی می باشد. بنابراین هر فردی قادر نیست در این زمینه اظهار نظر کند و به نتیجه مطلوب برسد. در نتیجه لازم است در خصوص پرونده های ملکی از وکلای متخصص در این زمینه استفاده شود. وکیلی که متخصص در دعاوی حقوقی و کیفری مربوط به اموال غیر منقول باشد، به عنوان وکیل ملکی شناخته می شود.

چرا باید از وکیل ملکی در قراردادها و دعاوی ملکی استفاده کنیم؟

لزوم استفاده از وکیل ملکی در قراردادها و دعاوی ملکی مربوط به آن به این دلیل است که تنظیم قرارداد در واقع اساس و بنیان هر کاری می باشد و به مانند زیر بنای هر توافق است که اگر درست تنظیم نشود نمی توان انتظار داشت که ساختمان تخریب نشود و مشکلاتی در آینده نداشته باشد. بنابراین تنظیم قرارداد در روابط افراد جامعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد علی الخصوص در زمینه ملکی که همواره از گران قیمت ترین قراردادها می باشد و کوچکترین اشتباه در این زمینه می تواند عواقبی جبران ناپذیر برای طرفین قرارداد به همراه داشته باشد.

اگر شما در هنگام تنظیم قرارداد از خدمات یک وکیل دادگستری متخصص در دعاوی ملکی استفاده کنید به نوعی از نظر حقوقی قرارداد خود را بیمه نموده اید و خاطری آسوده خواهید داشت که در آینده بر فرض ایجاد مشکل حقوقی، برنده دعوا خواهید بود. یکی از مزایای مهم استفاده از وکیل دعاوی ملکی در تنظیم قراردادها این می باشد که شما با صرف هزینه ای به مراتب کمتر در زمان تنظیم قرارداد از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری نموده و از پرداخت هزینه سنگینی که در صورت عدم استفاده از وکیل در زمان طرح دعوا باید بپردازید، در امان می مانید. در نتیجه این یک اقدام کاملا هوشمندانه و دارای صرفه اقتصادی می باشد که شما در زمان تنظیم قرارداد از وکیل استفاده نمایید و خود را از هزینه سنگین وکالت در زمان طرح دعوا به علت اشتباه در تنظیم قرارداد در امان نگه دارید.

اگر شما هم قصد خرید و فروش ملک یا اجاره ملک را دارید احتمالا سوالات زیادی در این زمینه برایتان به وجود آمده و به دنبال پیدا کردن پاسخ مناسبی برای آنها هستید. در چنین شرایطی معمولا مشورت گرفتن از یک فرد باتجربه و با سطح دانش بالا در این زمینه و به‌ خصوص در زمینه مسائل حقوقی ملکی پیرامون خرید و فروش ملک می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند. وکیل ملکی دارای تجربه و دانش حقوقی بالایی در این زمینه است و می‌تواند راهنمایی‌ های لازم را در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که وکلای ملکی در زمینه پیگیری پرونده‌ های حقوقی پیرامون ملک نیز فعالیت داشته و خدمات بسیار خوبی را در این حوزه به شما ارائه می‌دهند.

 

هترین وکیل ملکی در تهران

 

کلام آخر

از شما دوستان عزیزم ممنونم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. ما در این مقاله به بررسی نقش وکیل در قراردادها و دعاوی ملکی پرداختیم. در مطالب گفته شده نیز به بررسی وکیل ملکی کیست و همینطور وکیل دعاوی ملکی پرداختیم. در ادامه مطالب نیز در زمینه لزوم داشتن یک وکیل ملکی صحبت کردیم که چقد داشتن یک وکیل ملکی می تواند در پرونده های ملکی افراد تاثیر گذار باشد. در انتهای مطالب گفته شده نیز به لزوم داشتن یک وکیل در قراردادها و دعاوی ملکی پرداختیم. امیدوارم که مطالب گفته شده برایتان مفید بوده باشد.

منبع: برترین وکیل (bartarinvakil.com)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.