مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

بررسی مناسب ترین راهکارها برای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی

0

خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی به کدام شیوه مناسب تر است؟

در این نوشتار متخصصین ملکیتا به بررسی راهکارهای مناسب برای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی پرداخته اند. مصالح ساختمانی به مواد و ابزاری گفته می شود که از آنها برای ساخت و ساز و احداث ساختمان استفاده می شود. در ساخت و ساز یک بنا انواع مختلفی از مصالح به کار می رود. به طور کلی دو دسته مصالح ساختمانی طبیعی و مصنوعی با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد در دسترس است. آشنایی با انواع مصالح ساختمانی از حیث ترسیم نقشه های ساختمانی و اجرای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه برای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی شیوه های متعدد حضوری و غیر حضوری وجود دارد. در نوشتار حاضر ضمن معرفی برخی از انواع مصالح ساختمانی، به بررسی مناسب ترین راهکارها برای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی می پردازیم.

 

برخی از مهمترین مصالح ساختمانی

سازه هایی که مصالح ساختمانی با استفاده از آنها ساخته می شود ممکن است منازل مسکونی، ساختمان های اداری، ویلا، کارخانه، پل و … باشد. برخی از مهمترین مصالح ساختمانی که در احداث انواع بنا مورد استفاده قرار می گیرد عبارت از موارد زیر است:

  • سیمان
  • آجر
  • بتن
  • شن و ماسه
  • میلگردهای فولادی
  • شیشه
  • پلاستیک
  • چوب
  • کاشی

چوب

چوب یکی از کهن ترین انواع مصالح ساختمانی می باشد که برای بیش از هزاران سال است که در ساخت انواع بنا مورد استفاده قرار می گیرد. پل چوبی آناکلیا در کشور گرجستان، گوی علم و فناوری در ژنو و کلیسای کنارویک در نروژ از جمله معروف ترین سازه های چوبی دنیا به شمار می روند. چوب یکی از طبیعی ترین مواد در دسترس محسوب می شود. هرچند استفاده از چوب درخت های خاصی مثل آبنوس و صندل هزینه سنگینی را در بر دارد، لیکن به طور کلی استفاده از چوب به عنوان یکی از انواع مصالح ساخت و ساز قوی و با دام همواره مورد توجه معماران و ساختمان سازان قرار می گیرد.

فولاد

فولاد آلیاژ فلزی بادوام و مقاومی است و از جمله انواع مصالح ساختمانی متداول محسوب می شود. امروزه از فولاد بیشتر در اسکلت بندی ساختمان استفاده می شود. کارگذاشتن میلگردها و تیرچه های فولادی در اسکلت و سقف سازه، موجب جلوگیری از تغییر و خم شدگی، استحکام سازه را تضمین می کند. برج ایفل در پاریس، پل بروکلین در نیویورک و برج الخلیفه در امارات متحده عربی از جمله بزرگترین سازه های فولادی دست بشر به شمار می روند.

بتن

بتن مخلوطی از مواد شیمیایی و مصالح اولیه مثل سیمان و شن است. بتن ها استحکام مناسبی برای دیوارها، سقف، پانل ها و کف ساختمان فراهم می سازد و از پرکابردترین مصالح ساختمانی به شمار می رود. امروزه در نتیجه رشد دانش پتروشیمی و نانو بتن های رنگی به عنوان نسل جدید انواع مصالح ساختمانی شناخته می شوند. کلیسای جوبیلی واقع در روم، جزایر نخلی دبی و ویلا سایتا در ژاپن از جمله معروف ترین سازه های بتنی جهان به شمار می روند.

 

یک سازه بتنی

شیشه

امروزه در ساختمان سازی از شیشه اغلب برای ساخت درب و پنجره استفاده می شود. ماده اولیه تولید شیشه سیلیس است که با نام کوارتز نیز شناخته می شود. میزان شفافیت شیشه با توجه به میزان ناخالصی سیلیس سنجیده می شود. شیشه از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح در جوامع بشری برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گرفته است. امروزه مسیر شیشه گری تفاوت های فنی و صنعتی بسیاری به خود دیده و نسل جدید شیشه های نشکن در حال تولید است. معروف ترین نماد شیشه ای جهان هرم هرم لوور است. ساختمان تبر سنت ماری واقع در لندن، هتل دبلیو در بارسلونا و باغ گیاه شناسی کوریتیبا برخی از معروف ترین سازه های شیشه ای جهان محسوب می شوند. همچنین برخی از جواهرات شیشه ای مثل لوستر و … به عنوان مصالح مورد نیاز برای ظریف کاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سنگ ساختمانی

سنگ های ساختمانی نیز از مصالح رایج برای ساخت و احداث بنا به شمار می رود. در واقع اولین سازه های دست بشر با استفاده از سنگ ها ساخته شده است. سنگ گرانیت، سنگ آهک، سنگ مرمر، سنگ مرمریت، سنگ تراورتن، سنگ مالون و سنگ گیوتین برخی از انواع سنگ های مورد استفاده در ساختمان های امروزی می باشند. تخت جمشید در فارس، آکروپلیس در یونان و اهرام مصر از جمله معروفترین بناهای سنگی به شمار می روند. سنگ ها به واسطه مقاومت و سختی به عنوان یکی از  پرکاربردترین مصالح ساختمانی شناخته می شوند.

راهکارهای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی

در حال حاضر راهکارهای متعددی برای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی وجود دارد. به طور کلی دو شیوه حضوری و غیر حضوری برای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی وجود دارد. شیوه حضوری مستلزم حضور در بنگاه ها یا تولیدی های مصالح ساختمانی می باشد. در این روش خریدار می تواند با مشاهده نمونه مصالح مورد نظر را انتخاب نموده و خریداری نماید. در ضمن قرارداد میان خریدار و فروشنده در خصوص جزئیات معامله مثل مکان و زمان تحویل، نحوه پرداخت مبلغ معامله و … تعیین تکلیف می شود. طبیعتاً خرید و فروش مصالح ساختمانی به شیوه حضوری در بردارنده محدودیت هایی است. از همین رو در نتیجه رشد دانش دیجیتال مارکتینگ، امروزه امکان خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی به شیوه غیر حضوری فراهم آمده است.

خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی به شیوه غیر حضوری ممکن است با استفاده از تلفن یا سایر وسایل ارتباط از راه دور محقق شود. همچنین امروزه شرکت ها و موسسات تولیدکننده انواع مصالح ساختمانی نیز با تاسیس و اداره سامانه های اینترنتی، سفارشات خرید مصالح ساختمانی را به صورت برخط دریافت می کنند. خرید و فروش انواع مصالح به شیوه غیر حضوری از سهولت بیشتری نسبت به شیوه حضوری برخوردار است. برای خرید مصالح ساختمانی به شیوه حضوری گاه می بایست کیلومتر ها تا بنگاه مصالح یا کارگاه تولید مصالح سفر کرد. در حالی که برای خرید مصالح ساختمانی به شیوع غیر حضوری می توان از داخل منزل و بدون نیاز به مراجعه به محل خاصی اقدام کرد.

طبعاً برای خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی به شیوه حضوری می بایست در زمان مشخصی و تنها در طول روز به بنگاه های مصالح مراجعه نمود. این در حالی است که برای خرید مصالح ساختمانی به شیوه غیر حضوری در هر ساعت از شبانه روز می توان اقدام کرد.

 

نکات مهم در خصوص خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی

قیمت بسیاری از انواع مصالح ساختمانی با توجه به نوسانات ارزی و قیمت جهانی تغییر می کند. امروزه سهام کارخانه ها و شرکت های تولید مصالح ساختمانی را می توان در بورس و فرابورس معامله کرد. همچنین مصالح ساختمانی تولید شده در کشور را می توان به کشورهای خارج صادر کرد یا از کشورهای خارج مصالح ساختمانی مورد نیاز را وارد نمود.

توصیه می شود پیش از خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی، با مشاورین مجرب در زمینه ساخت و ساز و احداث بنا مشاوره داشته باشید. بی تردید با مراجعه به سامانه های فروش مصالح ساختمانی تنوع و دامنه انتخاب گسترده تری برای شما فراهم خواهد بود. از همین رو موسسه ملکیتا به نشانی اینترنتی www.melkita.com عرضه کننده انواع مصالح ساختمانی با تنوع رنگ، جنس و طرح فوق العاده آماده مشارکت در خرید و فروش انواع مصالح ساختمانی می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.